Εκπαιδευτική εκδρομή Β´ & Γ´ Γυμνασίου

Πρώτη εκπαιδευτική εκδρομή για φέτος, οι μαθητές της Β-Γ τάξης παρακολούθησαν την παράσταση «Στα όρια» του Κρις Κούπερ στη σκηνή «Ελένη Παπαδάκη» του Θεάτρου REX. Η παράσταση παρουσιάζεται ως επιστέγασμα της νέας συνεργασίας του Εθνικού Θεάτρου και της Unicef στο πλαίσιο του εκπαιδευτικού προγράμματος «Κάνουμε θέατρο για την ειρήνη». Νεαροί πρόσφυγες από χώρες εμπόλεμης ζώνης δούλεψαν σε ένα πρώτο στάδιο με Έλληνες/ίδες συνομήλικούς/ες τους αλλά και με θεατρο-παιδαγωγούς και ηθοποιούς του Εθνικού Θεάτρου και εν συνέχεια με τον ίδιο τον συγγραφέα μετατρέποντας το προσωπικό σε συλλογικό, μετασχηματίζοντας εμπειρίες και βιώματα, προσφέροντας με αυτόν τον τρόπο πολύτιμο υλικό για τη δημιουργία του έργου και της παράστασης.Χρησιμοποιώντας υλικά της πραγματικότητας και με όχημα το όνειρο η παράσταση μίλησε για ένα φλέγον κοινωνικό ζήτημα: τον τρόπο με τον οποίο οι σύγχρονες κοινωνίες αντιδρούν στην έλευση του «ξένου», του «διαφορετικού», του «έτερου».Μια παράσταση φτιαγμένη από το υλικό της ζωής και τα όνειρα των νέων ανθρώπων.

Την απολαύσαμε!!

ΞΕΝΑΓΗΣΗ

Δεύτερη μέρα λειτουργίας του σχολείου και ομάδες μαθητών της Γ΄ τάξης ανέλαβαν την πρωτοβουλία να καλωσορίσουν και να ξεναγήσουν τους μαθητές της Α΄ τάξης στους χώρους του σχολείου μας. Μια πράξη αλληλεγγύης, βοήθειας και φιλικής διάθεσης.