Ανακοίνωση Διαγωνισμού Για την Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου

logosaferinternet4kids

Σχολικοί Διαγωνισμοί:

Για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά, το ΕλληνικόΚέντρο Ασφαλούς Διαδικτύου του ΙΤΕ διοργανώνει δυο πανελλήνιους σχολικούς διαγωνισμούς από όπου θα αναδειχθεί μια νικητήρια ομάδα ανά βαθμίδα εκπαίδευσης.

Περισσότερες πληροφορίες για τους διαγωνισμούς μπορείτε να δείτε εδώ:

Για οποιαδήποτε ερώτηση και βοήθεια για την υποβολή της εργασίας, και τη συμμετοχή στο διαγωνισμό, οι μαθητές του σχολείου μας, μπορούν να απευθυνθούν στον κ. Βιδάλη, Καθηγητή Πληροφορικής του Γυμνασίου.

ΕΠΑΘΛΟ

Θα αναδειχθεί μία νικητήρια ομάδα (ή μαθητής αν η εργασία είναι ατομική) ανά βαθμίδα εκπαίδευσης. Εκπρόσωποι της κάθε νικητήριας ομάδας θα κληθούν να παρουσιάσουν την εργασία τους σε ειδική εκδήλωση που θα οργανώσει το Κέντρο Ασφαλούς Διαδικτύου SaferInternet4Kids στην Αθήνα στις 6 Φεβρουαρίου, την ημέρα ασφαλούς διαδικτύου. Την ημέρα ασφαλούς διαδικτύου οι δημιουργίες των μαθητών θα προβάλλονται στο χώρο της εκδήλωσης που θα οργανώσει το Κέντρο, στην ιστοσελίδα του φορέα, και θα αναρτηθούν στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης. Οι καλύτερες δημιουργίες θα χρησιμοποιηθούν σε προωθητικό υλικό του Κέντρου.

Συνοπτικές Περιγραφές των 2 Διαγωνισμών :

1osΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ «ΘΕΤΙΚΟΥ/ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΟΥ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ»

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ

Τα παιδιά, ατομικά ή ομαδικά καλούνται να δημιουργήσουν υλικό που να αναδεικνύει το θετικό-ποιοτικό περιεχόμενο στο διαδίκτυο. Ο διαγωνισμός αφορά στο πως το διαδίκτυο έχει θετική επίδραση στη ζωή μας και με ποιους τρόπους έχει διευκολύνει την καθημερινότητά μας. Ενδεικτικά,

• Τα παιδιά μεγαλύτερων τάξεων θα μπορούσαν να δημιουργήσουν περιεχόμενο για το ασφαλές διαδίκτυο  κατάλληλο για μικρότερα παιδιά του δημοτικού και του νηπιαγωγείου.

Οποιαδήποτε πρωτότυπη ιδέα από τους μαθητές θα γίνει με χαρά αποδεκτή.

Για περισσότερες πληροφορίες συμβουλευτείτε τον ιστόχωρο θετικού περιεχομένου του Ευρωπαϊκού Οργανισμού INSAFE: https://www.betterinternetforkids.eu/web/positiveonlinecontent/home, όπως και την ιστοσελίδα του SaferInternet4Kids: https://saferinternet4kids.gr/thetiko-periexomeno/

Η μορφή των συμμετοχών στο διαγωνισμό μπορεί να είναι μια ζωγραφιά, μια παρουσίαση, μια εικονογραφημένη ιστορία, ένα οπτικοποιημένο υλικό (βίντεο) ή ακόμα και μια εφαρμογή.

ΚΑΤΑΛΗΚΤΙΚΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ: Παρασκευή 19 Ιανουαρίου 2018

2osΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ “ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΑΔΑ ΣΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ”

ΔΙΑΓΩΝΙΖΟΜΕΝΟΙ: Μαθητές (ατομική ή ομαδική εργασία)

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ

Ο διαγωνισμός είναι εμπνευσμένος από τη ζωή στην αρχαία Ελλάδα και αφορά στο πως το διαδίκτυο μπορεί να έχει θετική επίδραση στη ζωή του ανθρώπου και με ποιους τρόπους έχει διευκολύνει την καθημερινότητά του. Για παράδειγμα,

• Οι μαθητές θα μπορούσαν να εμπνευστούν από την αρχαιότητα και τις διαφορές που υπάρχουν  σήμερα σε σχέση με την Αρχαία Ελλάδα, διαφορές που πηγάζουν από την εξέλιξη του διαδικτύου. Τι θα είχε αλλάξει στη ζωή των Αρχαίων Ελλήνων αν υπήρχε τότε το διαδίκτυο;
  • Για παράδειγμα στην Αρχαία Σπάρτη από τα επτά έτη τα αγόρια γυμνάζονταν συνέχεια και σκληρά στο τρέξιμο, το άλμα εις μήκος, στο πέταγμα ακοντίου και του δίσκου με σκοπό να γίνουν δυνατοί πολεμιστές της Σπάρτης. Επίσης εκπαιδεύονταν να ζουν σε δύσκολες καταστάσεις (κρύο, έλλειψη τροφής, τιμωρίες κ.α.). Στην Αρχαία Σπάρτη πίστευαν ότι όσο περισσότερο τα παιδιά περνούν σκληρές δοκιμασίες τόσο ατρόμητοι πολεμιστές θα γίνουν. Τι θα γινόταν όμως εάν υπήρχε τότε το διαδίκτυο; Πως θα χρησιμοποιούσαν τα παιδιά στην Αρχαία Σπάρτη;
  • Οι μαθητές μπορούν να εμπνευστούν ιστορίες από τους Αθηναίους, τους Μινωίτες, τους Μακεδόνες κ.α., ανάλογα με το τι νοιώθουν πιο οικείο.

Οποιαδήποτε πρωτότυπη ιδέα από τους μαθητές θα γίνει με χαρά αποδεκτή.