Συμμετοχή στον Ευρωπαϊκό διαγωνισμό κατά των διακρίσεων 2007

Το Σάββατο 20.10.2007, 17 μαθητές της Β' & Γ' Γυμνασίου με την καθοδήγηση των καθηγητριών τους κ. Ματοπούλου Μαρίας (Υπεύθυνης του Προγράμματος) και κ. Κουβέλη Ζέτας (Εικαστικής Συμβούλου) εργάστηκαν σε ομάδες και παρήγαγαν 7 αφίσες για τη συμμετοχή τους στο Διαγωνισμό που οργάνωσε η Ευρωπαϊκή Επιτροπή (Ε.Ε.) αναφορικά με το Ευρωπαϊκό Έτος κατά της Διάκρισης (2007). Οι μαθητές προβληματίστηκαν και δημιούργησαν σχετικά με το σεβασμό των ανθρώπινων δικαιωμάτων και των ατομικών ελευθεριών καθώς και την αποφυγή φαινομένων ρατσισμού. Το καλό και αισθητικό αποτέλεσμα των εργασιών τους συμπεριλήφθηκε στην Έκθεση Έργων που έγινε στις 20.11.2007 (Παγκόσμιας Ημέρας για τα Δικαιώματα του Παιδιού) στην αίθουσα εκδηλώσεων του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου στην Ελλάδα, όπου οι διοργανωτές ευχαρίστησαν το Γυμνάσιο Αγ. Στεφάνου και τις συμμετέχουσες ομάδες για τη συνδρομή τους στην πρόσκληση της Ευρωπαϊκής Επιτροπής να ακουστεί η φωνή των μαθητών σε θέματα ευρωπαϊκών πολιτικών.

diak2008ediak2007bdiak2007cdiak2007ddiak2007eediak2007hdiak2008e