Μαθητικός Διαγωνισμός για τις έξυπνες πόλεις απο την Κεντρική Ένωση Δήμων Ελλάδος

Η Κεντρική Ένωση Δήμων Ελλάδος στο πλαίσιο του Μαραθώνιου Καινοτομίας City Challenge Crowdhackathon #smartcity 2 και θα πραγματοποιηθεί στις 30 Ιουνίου 2018, στο Κέντρο Πολιτισμού-Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχο διοργανώνει μαθητικό διαγωνισμό με θέμα τις έξυπνες πόλεις.

Καλούμε μαθητές Γυμνασίου και Λυκείου από όλη την Ελλάδα να συμμετέχουν στον μαθητικό διαγωνισμό καινοτομίας της ΚΕΔΕ στέλνοντας τις ιδέες και τις προτάσεις τους σχετικά με το πώς θα κάνουμε τις πόλεις μας καλύτερες. Για τη συμμετοχή δεν απαιτείται η υλοποίηση της ιδέας (πχ με κώδικα / προγραμματισμό).

Οι μαθητές μπορούν να συμμετέχουν μεμονωμένα ή σε ομάδες. Οι προτάσεις θα αξιολογηθούν και θα προκριθούν 15 ομάδες, οι οποίες θα κληθούν να παρουσιάσουν την ιδέα τους το Σάββατο 30 Ιουνίου σε ειδική εκδήλωση κατά τη διάρκεια του Μαραθωνίου.

Η φόρμα συμμετοχής θα είναι διαθέσιμη έως τις 10 Ιουνίου.

Περισσότερες πληροφορίες διαθέσιμες στο http://crowdhackathon.com/smartcity2 .