ΠΑΤΗΣΤΕ ΕΔΩ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΣΧΕΤΙΚΟ ΒΙΝΤΕΟ

ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΓ. ΣΤΕΦΑΝΟΥ Π.Ε. 2012-2013

Τη σχολική χρονιά 2012 ? 2013 στο Γυμνάσιο Αγ. Στεφάνου πραγματοποιήθηκε πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης με θέμα «Τεχνητή λίμνη Μαραθώνα: Μαθαίνω για την λίμνη μου και τη σημασία της ως παράγοντα αειφορίας του τόπου μου».

Το σχολείο μας με αυτό το πρόγραμμα εντάχθηκε στο εθνικό δίκτυο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης: «Λίμνες πηγές έμπνευσης για προγράμματα Π.Ε.» του συντονιστικού φορέα ΚΠΕ Καστοριάς.

Στα πλαίσια αυτού του προγράμματος πραγματοποιήθηκαν οι ακόλουθες εκδρομές:

1. Μουσείο Λίμνης Μαραθώνα
  2. Περίπατος περιμετρικά της Λίμνης Μαραθώνα
  3. Περίπατος στο μονοπάτι Οινόης
  4. Μονοήμερη εκδρομή στο ΚΠΕ Υπάτης, όπου παρακολουθήσαμε το πρόγραμμα του «Ποταμού το Πρόσωπο» και περιηγηθήκαμε στην περιοχή

Οι μαθητές πραγματοποίησαν δραστηριότητες πεδίου αναγνώρισης της τοπικής χλωρίδας και πανίδας, αναζήτησαν πληροφοριακό υλικό για τα χαρακτηριστικά της λίμνης και τους λόγους κατασκευής της, οι οποίοι σχετίζονται με την υδροδότηση της Αθήνας και των προαστίων, έμαθαν από τους καθηγητές τους χρήσιμες πληροφορίες για την ιστορία της περιοχής, διατύπωσαν προτάσεις διαχείρισης της λίμνης του Μαραθώνα με στόχο την αειφορία. Tο αποτέλεσμα της εργασίας τους, αποτυπώθηκε σε ένα video το οποίο περιλαμβάνει φωτογραφικό υλικό των μαθητών και υπεύθυνων καθηγητών του προγράμματος από τις εκδρομές που πραγματοποιήθηκαν, αλλά και από το διαδίκτυο (http://www.eydap.gr, http://www.greekscapes.gr).

Οι μαθητές αισθητηριακά και βιωματικά γνώρισαν το φυσικό οικοσύστημα της λίμνης Μαραθώνα και μέσα από αυτή την γνωριμία διαμόρφωσαν στάσεις και συμπεριφορές θετικές για την προστασία των φυσικών οικοσυστημάτων.

Υπεύθυνοι καθηγητές: Ελένη Ι. Κριεμάδη (ΠΕ04), Σπυριδούλα Κουβέλη (ΠΕ08)

Ομάδα Μαθητών:

1. Αλημίση Αγγελική