2η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2015-2016

Τη Δευτέρα 5 Οκτωβρίου 2015 διεξήχθη με μεγάλη επιτυχία η 2η Πανελλήνια ημέρα σχολικού αθλητισμού με τη συμμετοχή όλων των παιδιών του Γυμνασίου του Αγίου Στεφάνου.

Τα παιδιά με τη συμμετοχή τους στις δραστηριότητες έλαβαν γνώσεις για το ρατσισμό και τη διαφορετικότητα, την αξία της συμμετοχής, τις ίσες ευκαιρίες, το «ευ αγωνίζεσθαι» και την Ολυμπιακή Εκεχειρία.

Στο πρόγραμμα περιλήφθηκαν αθλητικές δραστηριότητες (αγώνες ποδοσφαίρου και βόλεϊ), προβολή ταινίας συναφούς θεματολογίας και συζητήσεις.

Αξιόλογη ήταν επίσης η προσπάθεια των μαθητών να προβάλλουν έναν κόσμο χωρίς διακρίσεις με τις ζωγραφιές και τα πανό που στόλισαν τους τοίχους του σχολείου μας.

Θεοδωρίδη Αναστασία, Γ1

Αγώνας ποδοσφαίρουΗ ομάδα ποδοσφαίρου της Γ΄ Τάξης με τους Διαιτητές του αγώνα. Κο Μυταλούλη και κα ΧρυσοφάκηΗ ομάδα ποδοσφαίρου της Β΄ Τάξης με τους Διαιτητές του αγώνα, κο Μυταλούλη και κα Χρυσοφάκη