Παρακολούθηση θεατρικών παραστάσεων το σχολικό έτος 2018-19

Ο Σύλλογος Καθηγητών του Γυμνασίου Αγίου Στεφάνου δίνοντας μεγάλη σημασία στη ψυχική και πνευματική καλλιέργεια των μαθητών του, φρόντισε ώστε και το σχολικό έτος 2018-19  τα παιδιά του σχολείου να παρακολουθήσουν προσεγμένες θεατρικές παραστάσεις όπως:

Το Νοέμβριο του 2018, οι μαθητές και των τριών τάξεων παρακολούθησαν "Το παραμύθι χωρίς όνομα" της Πηνελόπης Δέλτα, στο θέατρο Ακάδημος.

Το  Φεβρουαρίου 2019, οι μαθητές της Γ΄τάξης είχαν την ευκαιρία να αφήσουν το κείμενο της "Ελένης" στο σχολείο και να παρακολουθήσουν ζωντανά τη θεατρική παράσταση "Ελένη" του Ευριπίδη στο θέατρο Κνωσσός.

Την ίδια μέρα τα τμήματα της Α΄και της Β΄Γυμνασίου παρακολούθησαν την παράσταση "Κατά φαντασίαν ασθενής" του Μολιέρου στο θέατρο"Ελεύθερη Έκφραση".  Οι μαθητές απόλαυσαν την κωμωδία, πήραν ρόλους στο θέατρο  και έπαιξαν μαζί με τους ηθοποιούς, χόρεψαν και χάρηκαν.

Οι μαθητές μας βεβαίως, πάντα με προθυμία συμμετέχουν σε θεατρικά δρώμενα, σε χορούς και θεατρικές παραστάσεις και μάλιστα με μεγάλη επιτυχία.

Από την Διεύθυνση