05-01-22 Διάθεση self-test για μαθητές και εμβολιασμένους εκπαιδευτικούς από τα φαρμακεία

Το Γραφείο Τύπου του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων ανακοινώνει:

Οι μαθητές όλων των βαθμίδων, εμβολιασμένοι και μη, καθώς και οι εμβολιασμένοι εκπαιδευτικοί, θα προμηθεύονται από την Τετάρτη 5 Ιανουαρίου ως και το Σάββατο 8 Ιανουαρίου, πέντε (5) δωρεάν αυτοδιαγνωστικά (self) τεστ από τα φαρμακεία, προκειμένου να καλύψουν τις ανάγκες ελέγχου των δυο πρώτων εβδομάδων επαναλειτουργίας των σχολείων, δηλαδή από 10 Ιανουαρίου έως και 21 Ιανουαρίου 2022.

Υπενθυμίζεται ότι:

* το self-test πραγματοποιείται έως και 24 ώρες πριν από την προσέλευση κάθε Τρίτη και Παρασκευή στο σχολείο, ενώ για την πρώτη εβδομάδα (10-15/1) το self- test θα πραγματοποιηθεί έως και 24 ώρες πριν την προσέλευση της Δευτέρας (10/1), της Τρίτης (11/1) και της Παρασκευής (14/1).

Για περισσότερες πληροφορίες επισκεφτείτε την ανακοίνωση στην ιστοσελίδα του Υπ. Παιδείας εδώ

Θερμές ευχές!!!

ευχές 2021

Λογοτεχνικός διαγωνισμός

Η διευθύντρια και ο σύλλογος διδασκόντων συγχαίρουν τις μαθήτριες Ματσαγκούρα Έλλη και Καλλιωράκη Ιωάννα που συμμετείχαν στον Πανελλήνιο σχολικό λογοτεχνικό διαγωνισμό του Μορφωτικού Ομίλου Πετρούπολης και διακρίθηκαν με βραβείο και έπαινο τιμώντας το Γυμνάσιο Αγ. Στεφάνου.

image 1

Μαραθώνιος Αθήνας 2021

Το γυμνάσιο Αγίου Στεφάνου συμμετείχε στον 38ο Μαραθώνιο που πραγματοποιήθηκε τη Κυριακή 14 Νοεμβρίου στα πλαίσια του εθελοντισμού. Μια μικρή ομάδα μαθητών και μαθητριών με τους καθηγητές Αθ. Παπαχατζή, Σ. Σταυροπούλου και Κ. Λεοντάρη συμμετείχαν ως εθελοντές με απόλυτη συνέπεια, βιώνοντας τη χαρά της προσφοράς στις αξίες του Μαραθωνίου.

viber image 2021-11-14 16-36-56-352 censored

Ενισχυτική διδασκαλία 2021-2022

Ενημερώνουμε τους γονείς και κηδεμόνες ότι στο ΦΕΚ 4710 Β΄/12-10-2021 δημοσιεύτηκε η με αρ. πρωτ. 126316/Δ2/6-10-2019 Υ.Α. με “Οργάνωση και λειτουργία σχολικών κέντρων αντισταθμιστικής εκπαίδευσης ως προς την Ενισχυτική Διδασκαλία για το σχολικό έτος 2021-2022” σύμφωνα με την οποία  για το σχολικό έτος 2021-2022 η Ενισχυτική Διδασκαλία μαθητών Γυμνασίου περιλαμβάνει τα μαθήματα:

Νεοελληνική Γλώσσα και Γραμματεία,

Αρχαία Ελληνική Γλώσσα και Γραμματεία,

Μαθηματικά,

Φυσική,

Χημεία και

Αγγλικά

Στο πλαίσιο της προετοιμασίας για την έναρξη του προγράμματος και με βάση τις διατάξεις της ανωτέρω Υ.Α. παρακαλούμε όσους γονείς ενδιαφέρονται να συμπληρώσουν την Αίτηση / Υπεύθυνη Δήλωση την οποία θα βρούνε στο κάτω μέρος, ώστε αφού γίνει καταγραφή, να γίνει και η σχετική εισήγηση από τον Σύλλογο των Διδασκόντων του Σχολείου.

ΦΕΚ Β 4710 - 2021 - Ενισχυτική Διδασκαλία στο πλαίσιο της Πράξης Ενισχυτική διδασκαλία στη Δευτεροβάθμια εκπαίδευση- σχολικό έτος 2021-2022.pdf

Υπόδειγμα αίτησης δήλωσης μαθημάτων 2021-22.doc